English
English
Nederlands
Follow us

How to watch IEM Fall Europe

The RMR European table might look completely different after this tournament.

IEM Fall Europe, the last Regional Major Ranking (RMR) tournament before the PGL Major Stockholm, is set to run from Sept. 29 to Oct. 10.

This CS:GO event will be held in Stockholm, Sweden, and is the only IEM Fall tournament to be played on a LAN setup. Twenty-four teams will be competing for their share of the $105,000 prize pool and, most importantly, for RMR points.

Heroic, G2, mousesports, Ninjas in Pyjamas, Vitality, BIG, FunPlus Phoenix, Astralis, DBL Poney, Sprout, and OG are the European squads that would currently qualify for the PGL Major Stockholm. But that can change after IEM Fall because there’s a total of 18,908 RMR points on the line.

Here’s everything you need to know about IEM Fall Europe.

Stream

https://www.twitch.tv/esl_csgo

IEM Fall Europe will be broadcast on ESLs three Twitch channels since the event will feature simultaneous matches during the group stage. You wont want to miss any of the action on the main broadcastsecond channel, and third channel.

Format

The 24 teams have been split into four groups of six teams each. The teams will play each other once during the group stage and all of the matches will be best-of-one series. The top two teams from each group advance to the playoffs, while the third-placed teams will play in the ninth-to-12th place tiebreakers.

The playoffs will use a single-elimination bracket and every match will be played as a best-of-three series, except the grand finals, which will use a best-of-five format. Tiebreaker matches will be played for all placements.

The winner of IEM Fall Europe will earn $27,500 plus 2,500 RMR points, while the runners-up will grab $17,500 and 2,344 RMR points.

Teams

Group A

G2

  • Nikola NiKo Kovač
  • Nemanja huNter- Kovač
  • Nemanja nexa Isaković
  • Audric JaCkz Jug
  • François AmaNEk Delaunay
  • Coach: Damien maLeK Marcel

mousesports

  • Robin ropz Kool
  • David frozen Čerňanský
  • Aurimas Bymas Pipiras
  • Frederik acoR Gyldstrand
  • Christopher dexter Nong
  • Coach: Torbjørn mithR Nyborg

BIG

  • Johannes tabseN Wodarz
  • Nicklas Gade
  • Florian syrsoN Rische
  • Nils k1to Gruhne
  • Tizian Feldbusch
  • Coach: Nikola “LEGIJA” Ninić

FPX

  • Martin “STYKO” Styk
  • Jesse “zehN” Linjala
  • Pavle “maden” Bošković
  • Asger “farlig” Jensen
  • Luka “emi” Vuković
  • Coach: Jonatan “Devilwalk” Lundberg

Copenhagen Flames

  • Jakob “Jabbi” Nygaard
  • Nico “nicoodoz” Tamjidi
  • Fredrik “roeJ” Jørgensen
  • Rasmus “HooXi” Nielsen
  • Rasmus “Zyphon” Nordfoss
  • Coach: Daniel Vorborg

AURA

  • Gustav Fransson
  • Casper “SHiNE” Wennerberg
  • Johan “Hype” Engblom
  • Hugo “zen” Lindhqvist
  • Jonatan “bobeksde” Persson
  • Coach: Zer00x

Group B

Heroic

  • Casper cadiaN Møller
  • Martin stavn Lund
  • Ismail refrezh Ali
  • René TeSeS Madsen
  • Rasmus sjuush Beck
  • Coach: Troels Robl

Astralis

  • Philip “Lucky” Ewald
  • Peter dupreeh Rasmussen
  • Andreas Xyp9x Højsleth
  • Emil Magisk Reif
  • Lucas Bubzkji Andersen
  • Coach: Danny zonic Sørensen

Complexity

  • Benjamin blameF Bremer
  • Marcelo “coldzera” David
  • Valentin poizon Vasilev
  • Justin jks Savage
  • Patrick “es3tag” Hansen
  • Coach: Luis “peacemaker” Tadeu

Sinners

  • Tomáš “oskar” Šťastný
  • Sebastian “beastik” Daňo
  • Jindřich “ZEDKO” Chyba
  • Max “SHOCK” Kvapil
  • Adam “NEOFRAG” Zouhar
  • Coach: Tomáš “tomkeejs” Tomka

Endpoint

  • Kia “Surreal” Man
  • Joey “CRUC1AL” Steusel
  • Max “MiGHTYMAX” Heath
  • Thomas Utting
  • Mohammad “BOROS” Malhas
  • Coach: Allan Hender

Movistar Riders

  • Alejandro “mopoz” Cano
  • Alejandro “ALEX” Candela
  • Raúl “DeathZz” Jordán
  • Alvaro “SunPayus” Garcia
  • David “dav1g” Bermudo
  • Coach: Galder “bladE” Barcena

Group C

Vitality

  • Mathieu ZywOo Herbaut
  • Dan apEX Madesclaire
  • Richard shox Papillon
  • Kévin misutaaa Rabier
  • Jayson Kyojin Nguyen Van
  • Coach: Rémy XTQZZZ Quoniam

OG

  • Aleksi Aleksib Virolainen
  • Valdemar valde Vangså
  • Mateusz mantuu Wilczewski
  • Nikolaj niko Kristensen
  • Shahar flameZ Shushan

ENCE

  • Joonas “doto” Forss
  • Marco “Snappi” Pfeiffer
  • Lotan “Spinx” Giladi
  • Paweł “dycha” Dycha
  • Olek “hades” Miskiewicz
  • Coach: Eetu “sAw” Saha

Dignitas

  • Patrik “f0rest” Lindberg
  • Adam Friberg
  • Jonas “Lekr0” Olofsson
  • Håkon “hallzerk” Fjærli
  • Ludvig “HEAP” Alonso
  • Coach: Halvor “vENdetta” Gulestøl

Sprout

  • Timo Spiidi Richter
  • Josef faveN Baumann
  • Rasmus “raalz” Steensborg
  • Marko kressy Đorđević
  • Fritz slaxz- Dietrich
  • Coach: Niclas enkay J Krumhorn

MAD Lions

  • Thomas “TMB” Bundsbæk
  • Volodymyr “Woro2k” Veletniuk
  • Pere “sausol” Solsona
  • Justinas “jL” Lekavicius
  • Johannes “b0RUP” Borup

Group D

FaZe Clan

  • Håvard rain Nygaard
  • Helvijs broky Saukants
  • Russel Twistzz Van Dulken
  • Finn karrigan Andersen
  • Olof olofmeister Kajbjer
  • Coach: Robert RobbaN Dahlström

Ninjas in Pyjamas

  • Nicolai dev1ce Reedtz
  • Nicolas Plopski Zamora
  • Hampus Poser
  • Fredrik REZ Sterner
  • Linus LNZ Holtäng
  • Coach: Björn THREAT Pers

Fnatic

  • Freddy “KRIMZ” Johansson
  • Ludvig “Brollan” Brolin
  • Jack “Jackinho” Mattsson
  • Alex McMeekin
  • William “mezii” Merriman
  • Coach: Jamie “keita” Hall

DBL Poney

  • Lucas “Lucky” Chastang
  • Alexandre “bodyy” Pianaro
  • Aurélien “afro” Drapier
  • Thomas “Djoko” Pavoni
  • Pierre “Ex3rcice” Bulinge
  • Coach: Matthieu “matHEND” Roquigny

Fiend

  • Kamen “bubble” Kostadinov
  • Simeon “dream3r” Ganev
  • Viktor “v1c7oR” Dyankov
  • Hristiyan “REDSTAR” Pironkov
  • Deyvid “h4rn” Benchev
  • Coach: Viltrex

SKADE

  • Georgi “SHiPZ” Grigorov
  • Denislav “dennyslaw” Dimitrov
  • Alex “Rainwaker” Petrov
  • Viktor “duplicate” Mitev
  • Kalin “KalubeR” Еrenditzov

Schedule

Wednesday, Sept. 29

  • 12pm CT: BIG vs. mousesports
  • 12pm CT: G2 vs. AURA
  • 1:15pm CT: Complexity vs. Sinners
  • 1:15pm CT: Astralis vs. Endpoint
  • 1:15pm CT: Heroic vs. Movistar Riders
  • 2:30pm CT: ENCE vs. Dignitas
  • 2:30pm CT: OG vs. Sprout
  • 2:30pm CT: Vitality vs. MAD Lions
  • 3:45pm CT: FaZe vs. Fnatic
  • 3:45pm CT: NiP vs. Fiend
  • 3:45pm CT: DBL Poney vs. SKADE

Thursday, Sept. 30

  • 12pm CT: Vitality vs. Sprout
  • 12pm CT: ENCE vs. OG
  • 12pm CT: Dignitas vs. MAD Lions
  • 1:15pm CT: NiP vs. FaZe
  • 1:15pm CT: Fnatic vs. DBL Poney
  • 2:30pm CT: G2 vs. BIG
  • 2:30pm CT: FPX vs. mousesports
  • 3:45pm CT: Astralis vs. Movistar Riders
  • 3:45pm CT: Complexity vs. Endpoint
  • 3:45pm CT: Heroic vs. Sinners

Friday, Oct. 1

  • 12pm CT: BIG vs. FPX
  • 12pm CT: G2 vs. Copenhagen Flames
  • 12pm CT: mousesports vs. AURA
  • 1:15pm CT: Heroic vs. Astralis
  • 1:15pm CT: Complexity vs. Movistar Riders
  • 1:15pm CT: Sinners vs. Endpoint
  • 2:30pm CT: Vitality vs. OG
  • 2:30pm CT: ENCE vs. MAD Lions
  • 3:45pm CT: NiP vs. SKADE
  • 3:45pm CT: FaZe vs. DBL Poney
  • 3:45pm CT: Fnatic vs. Fiend

Saturday, Oct. 2

  • 12pm CT: Astralis vs. Complexity
  • 12pm CT: Heroic vs. Endpoint
  • 1:15pm CT: Vitality vs. ENCE
  • 1:15pm CT: OG vs. Dignitas
  • 2:30pm CT: Fnatic vs. NiP
  • 2:30pm CT: FaZe vs. SKADE
  • 3:45pm CT: G2 vs. FPX
  • 3:45pm CT: mousesports vs. Copenhagen Flames
  • 3:45pm CT: BIG vs. AURA

Sunday, Oct. 3

  • 12pm CT: FaZe vs. Fiend
  • 12pm CT: NiP vs. DBL Poney
  • 12pm CT: Fnatic vs. SKADE
  • 1:15pm CT: G2 vs. mousesports
  • 1:15pm CT: BIG vs. Copenhagen Flames
  • 2:30pm CT: Heroic vs. Complexity
  • 2:30pm CT: Astralis vs. Sinners
  • 3:45pm CT: Vitality vs. Dignitas
  • 3:45pm CT: OG vs. MAD Lions
  • 3:45pm CT: ENCE vs. Sprout

The post How to watch IEM Fall Europe appeared first on Dot Esports.

Latest comments
No comments yet
Why not be the first to comment?